Barva vozidel a osobnost majitele: Jaký vliv má barva auta na bezpečnost na silnicích?

Barva vozidel nejen odráží styl majitele, ale také může mít významný vliv na bezpečnost na silnicích. Popularita barev se liší podle státu a času, a některé barvy jsou spojeny s vyšším rizikem nehod než jiné. Podíváme se na to, jaký vliv má volba barvy auta na osobnost majitele a bezpečnost na silnicích.

Nejpoužívanější barvou je šedá a stříbrná

Na základě dostupných dat je nejčastěji používanou barvou pro auta stříbrná a šedá. Společnost carVertical, která specializuje na ověřování historie ojetých vozů, zaznamenala zajímavé trendy v oblasti barev automobilů. Před necelými dvaceti lety, v roce 2002, tvořila téměř polovinu všech vyráběných aut šedá nebo stříbrná. Avšak oblíbenost barev se mění nejen v čase, ale také v závislosti na zemi. Například mezi lety 2012 a 2014 začala stoupat popularita hnědé barvy, ale postupně opět klesla. V Austrálii a Evropské unii zůstává nejoblíbenější barvou bílá, následovaná stříbrnou a šedou. Celkově v Evropě dominují šedá a černá.

Pozor na červenou!

Barva vozu však není jen estetickou záležitostí. Má také vliv na bezpečnost na silnicích. Podle průzkumu provedeného společností carVertical mají červená auta největší pravděpodobnost účasti na nehodě. Toto zjištění může překvapit, protože červená je výrazná a viditelná barva. Červená auta však mají často majitelé, kteří jsou energičtí a nápadní, ale také občas agresivní.
Tuto barvu najdeme často i na rychlých sportovních autech, která jsou obecně více vystavena riziku nehod. Průzkum ukázal, že červená barva je nejčastějším viníkem, resp. účastníkem dopravních nehod.

Hlavní zodpovědnost nese vždy řidič

Je však důležité zdůraznit, že i když barva auta může mít vliv na bezpečnost na silnicích, hlavní zodpovědnost nese vždy řidič. Bez ohledu na to, zda máte staré nebo nové auto, velké nebo malé, nebo jakou barvu si vyberete, je klíčové, kdo sedí za volantem. Nezodpovědný řidič, který řídí pod vlivem návykových látek, má psychické problémy nebo nedostatečné řidičské dovednosti, může z auta udělat nebezpečný nástroj.

Někteří řidiči mohou spoléhat na moderní bezpečnostní prvky svých vozidel a domnívat se, že je to ochrání před nehodami. Avšak klíčovým faktorem zůstává řidičova schopnost a zodpovědnost. Bez ohledu na barvu auta a jeho technické vybavení je dodržování dopravních pravidel a bezpečná jízda vždy nejlepším způsobem, jak snížit riziko nehody na silnicích.

Publikováno: 07. 09. 2023

Kategorie: auto

Autor: Pavel Vlček