Dejvická linka: Rychlá a spolehlivá doprava do centra města

Dejvicka

Úvod do stanice metra Dejvická

Pokud se chystáte projíždět metrem v Praze a plánujete zastavit na stanici Dejvická, máme pro vás připraven úvod do této zajímavé zastávky. Nachází se na lince A a je jednou z nejfrekventovanějších stanic v Praze. Kromě toho je také důležitým dopravním uzlem, odkud můžete snadno pokračovat přestupem na autobus nebo tramvaj. Pokud se budete chtít podívat blíže na okolí stanice, určitě navštivte nedaleký Letenský park nebo Vítězné náměstí s památníkem Vítězství.

Historie vzniku stanice

Historie vzniku stanice Dejvická (metro)

Stanice Dejvická byla otevřena 9. května 1978 jako součást linky A pražského metra. Je pojmenována podle místní čtvrti Dejvice, ve které se nachází. Výstavba stanice probíhala od roku 1973 a do provozu byla uvedena společně s celou červenou linkou mezi stanicemi Náměstí Míru a Nemocnice Motol.

Stavbu stanice Dejvická prováděla pražská stavební firma Metroprojekt za úzké spolupráce s architektem Vladimírem Tůmou. Stanice má jednu hladinu a je situována pod náměstím Dejvického nádraží. Její interiér je řešen moderně a minimalisticky, kde dominuje bílá barva a velkorysé prostory.

Po otevření stanice se stala důležitým přestupním uzlem pro spojení s autobusy, tramvajemi i vlaky na nádraží. V roce 1997 byla před vchodem ke stanici instalována socha Jana Wericha jako připomínka jeho rodných Klobuk a Dejvic.

V současné době slouží stanice Dejvická nejen jako významné přestupní místo, ale také jako vstupní brána do blízkého areálu Pražské technické univerzity.

Architektura a design stanice

Architektura a design stanice Dejvická

Jako jedna z nejfrekventovanějších stanic pražského metra se Dejvická může pochlubit nejen svou významnou polohou, ale také kvalitním designem a architekturou. Vstup do stanice tvoří elegantní skleněná stavba s atraktivním zaskleným eskalátorem. Uvnitř pak najdeme moderní interiéry inspirované krajinou a geologií oblasti, které vytvářejí příjemné prostředí pro cestování. Architektonický koncept Dejvické jako symbolu spojení mezi městem a přírodou může sloužit jako inspirace i pro další projekty ve veřejné dopravě.

Technické parametry stanice

Technické parametry stanice Dejvická:

- délka nástupiště: 105 metrů

- šířka nástupiště: 8,5 metru

- minimální výška nástupní hrany: 950 milimetrů nad temenem kolejnice

- maximální sklon rampy na přestup na lince A: 6,25 %

- počet vstupů/výstupů z nástupiště: 4

- hloubka pod povrchem terénu: 23 metrů

- průměr tunelu kolem stanice: 7,1 metru

- celková délka tunelu kolem stanice: 159 metrů

Dopravní napojení stanice

Dopravní napojení stanice Dejvická

Dejvická je významnou stanicí pražského metra. Kromě toho nabízí i přístup k dalším druhům dopravy, díky čemuž se stala důležitým uzlem pro cestující v celém hlavním městě.

V blízkosti stanice Dejvická se nachází zastávka tramvajových linek číslo 20, 26 a 56, které umožňují snadné spojení s dalšími částmi města. V docházkové vzdálenosti jsou také autobusové zastávky, kde zastavují desítky linek MHD.

Stanice Dejvická je rovněž zakončením linky A pražského metra, která prochází centrem města a spojuje ho s ostatními předměstskými oblastmi. Dostupnost této stanice metra zajišťuje rychlou a pohodlnou dopravu nejen do centra Prahy, ale i k významným turistickým atrakcím, jako je např. hrad Praha.

Dopravní napojení stanice Dejvická tedy nabízí širokou paletu možností pro cestování po Praze a okolních oblastech.

Služby a vybavení stanice

Služby a vybavení stanice Dejvická nabízí široké spektrum možností pro pohodlné cestování. Kromě běžných služeb jako jsou informační tabule, výtahy, eskalátory a toalety, najdete na této stanici také nově zrekonstruovanou staniční budovu s moderním designem. Pokud byste měli hlad či žízeň, můžete navštívit některý z obchodů nebo kaváren nacházejících se přímo na stanici. Dále se zde nachází i velké parkoviště pro ty, kteří na metro dorazili autem. Stanice Dejvická je tedy ideálním místem pro pohodlnou a efektivní cestu do centra Prahy.

Okolí stanice a zajímavosti v blízkém okolí

Okolí stanice Dejvická je plné zajímavostí a míst, které stojí za návštěvu. Pokud hledáte kulturní zážitky, můžete navštívit Divadlo Minor či kouzelnické divadlo Cimrman. Milovníci historie si jistě oblíbí muzeum Jana Žižky Českého, které se nachází v budově bývalého kostela sv. Michala. Pro ty, kteří rádi tráví volný čas v přírodě, doporučujeme park Parukářka s krásnými výhledy na Prahu a přilehlým dětským hřištěm. A pokud se chcete najíst nebo posedět s přáteli nad skleničkou vína, nenajdete lepší místo než kavárnu nebo restauraci v okolních ulicích.

Plány na rozvoj a modernizaci stanice

Plány na rozvoj a modernizaci stanice Dejvická (metro)

Dejvická je jednou z nejdůležitějších stanic pražského metra, která denně obsluhuje tisíce cestujících. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí využívajících metropolitní dopravu, je nutné stanici modernizovat a rozšířit, aby byla schopna plnit své funkce efektivněji.

Mezi plány na rozvoj a modernizaci stanice patří například instalace nových informačních panelů, zajištění celkového designového rebrandingu a vylepšení infrastruktury pro cestující. Stanice bude také přizpůsobena pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Dalším důležitým krokem při modernizaci stanice Dejvická bude její rozšíření. Nová část stanice nabídne více prostoru pro cestující a umožní rychlejší nástup a výstup z vlaku. Součástí plánů na rozvoj stanice je i propojení s autobusovými linkami, které zajiší lepší spojení s okolními oblastmi.

Plány na modernizaci a rozvoj stanice Dejvická jsou součástí širšího projektu, který má za cíl zlepšit kvalitu metropolitní dopravy v Praze a přizpůsobit ji stále rostoucím požadavkům cestujících.

Závěr: Stanice Dejvická jako důležitý dopravní uzel v Praze.

Závěr: Stanice Dejvická je klíčovým dopravním uzlem v Praze, který umožňuje rychlé a pohodlné spojení mezi centrem města a severozápadními částmi Prahy. Díky své poloze poblíž letiště Václava Havla je Dejvická oblíbenou zastávkou turistů i obyvatel Prahy. Metrová linka A, která stanici obsluhuje, je jednou z nejdůležitějších dopravních cest v hlavním městě. Pro svůj význam pro celé město si stanice Dejvická zaslouží mimořádnou pozornost a péči ze strany správců pražského metra.

Publikováno: 11. 04. 2023

Kategorie: doprava

Autor: Petr Vosátka

Tagy: dejvicka | metro