Delorean - Zářivý vůz z budoucnosti, který zůstal v minulosti

Delorean

Úvod do značky Delorean

Delorean je značka automobilu, která se proslavila díky svému unikátnímu designu a nezapomenutelným zážitkům, které jeho vozy poskytují. Pokud hledáte novou a originální alternativu mezi automobilovými značkami, Delorean by mohl být tou pravou volbou. Připojte se k nám na úvodním kurzu do světa Deloreanu a objevte všechny jeho tajemství a atrakce!

Historie značky a vznik vozu Delorean DMC-12

Historie značky a vznik vozu Delorean DMC-12

Značka Delorean je spojena s legendárním sportovním vozem DMC-12, který se proslavil zejména díky filmu Návrat do budoucnosti. Zrod této značky sahá do roku 1975, kdy si John Z. DeLorean, bývalý zaměstnanec automobilky General Motors, založil společnost DeLorean Motor Company.

Zaměření firmy bylo na výrobu luxusních sportovních vozů a DeLorean chtěl konkurovat nejznámějším značkám světa. V roce 1981 spatřil světlo světa model DMC-12, který se stal vlajkovou lodí této společnosti.

DeLorean navrhl design vozu, který byl futuristický a inovativní. Charakteristické jsou jeho křídlové dveře a hliníková karoserie. Pohon vozidla zajišťovala řadová šestiválce o objemu 2,8 litru a výkonu 130 koní.

Bohužel firma se dostala do finančních potíží a v roce 1983 musela ukončit výrobu vozů DMC-12. Navzdory tomu zůstal tento automobil nezapomenutelnou ikonou amerického designu a technické inovace.

Design a technické parametry vozu Delorean DMC-12

Delorean DMC-12 je ikonický sportovní vůz, který se proslavil díky filmu Návrat do budoucnosti. Tento unikátní automobil byl navržen Giorgettem Giugiaro a vyráběn DeLorean Motor Company mezi lety 1981 a 1983.

Design vozu Delorean DMC-12 je nezaměnitelný díky jeho charakteristickému kovovému lakovanému karoserii, křídlovým dveřím a futuristickým liniím. Pod karoserií se nachází rám z ocelových trubek a na přední nápravě nezávislé zavěšení kol McPherson.

Co se týče technických parametrů, vozidlo disponovalo vodou chlazeným řadovým šestiválcem o objemu 2,8 litru s výkonem 130 koňských sil. Vůz mohl dosahovat rychlosti až 209 km/h s maximálním zrychlením na úrovni 0–100 km/h během přibližně osmi sekund. Delorean DMC-12 měl také 5stupňovou manuální převodovku a brzdový systém s kotouči na všech čtyřech kolech.

Zajímavostí je, že Delorean DMC-12 byl původně plánován jako elektromobil, ale nakonec byl vyráběn s klasickým spalovacím motorem.

Filmová kariéra vozu Delorean DMC-12

Filmová kariéra vozu Delorean DMC-12

Delorean DMC-12 je jedním z nejikoničtějších automobilů v historii kinematografie. Od svého debutu ve filmu "Zpátky do budoucnosti" se stal synonymem pro cestování časem a přivolává vzpomínky na ikonickou dvojici Martyho McFlye a Dr. Emmentala Browna.

Delorean se také objevil v dalších filmech jako například "Hon na diamant", "Night of the Comet" nebo "Razítko osudu". Jeho futuristický a ikonický design udělal ze vozu Delorean nejenom hvězdu velkého plátna, ale také kultovní symbol celé generace.

Konec výroby a zánik značky Delorean

Krátce po uvedení svého slavného modelu DMC-12 na trh v roce 1981 se Delorean ocitl v těžkostech. Vysoké ceny a problémy s kvalitou vedly k tomu, že prodeje začaly prudce klesat. Po několika neúspěšných pokusech o záchranu značky se firma nakonec dostala do finanční tísně a musela ukončit výrobu vozů.

Po bankrotu společnosti Delorean Motor Company byla automobilka prodána až do roku 1995, kdy byla definitivně uzavřena. I přes to však model DMC-12 zůstal populární mezi fanoušky a stal se ikonou sci-fi filmů jako Návrat do budoucnosti.

Dnes jsou vozy Delorean sběratelskými vzácnostmi a symbolizují jednu z nejzajímavějších kapitol americké automobilové historie.

Současnost a sběratelská hodnota vozu Delorean DMC-12

Delorean DMC-12 je kultovní automobil, který se stal symbolem 80. let a stále více si udržuje svou sběratelskou hodnotu. Navzdory tomu, že automobil Delorean nebyl vyráběn dlouho, jeho futuristický design a ikonické dveře přitahují pozornost fanoušků po celém světě. V současnosti je tento automobil velmi žádaný a jeho cena na trhu roste stále výše. Pokud hledáte neobvyklý klassik či investici do budoucna, pak Delorean DMC-12 zcela určitě stojí za vaši pozornost.

Závěr a hodnocení značky Delorean v dnešní době.

Značka Delorean je jedinečný symbol automobilového průmyslu, který vznikl v 80. letech minulého století. Dnes již neexistuje a svět se zase o něco málo obohatil o legendu. Závěrem lze tedy říci, že Delorean byl a stále je ikonickým autem, které si získalo srdce mnoha fanoušků po celém světě. I přes to, že už dnes není vyráběno, jeho název a design budou naše srdce okouzlovat navždy!

Publikováno: 11. 05. 2023

Kategorie: automobily

Autor: Žaneta Hubová

Tagy: delorean | značka automobilů