Jak šikovně zaparkovat v Praze bez vysokých poplatků?

Všichni místní i turisté by měli vědět, jak v hlavním městě zaparkovat. Není to vždy jednoduché, protože vozů je samozřejmě hodně a parkovacích míst poměrně málo. Navíc v mnoha oblastech zaplatíte nemalý poplatek. Poradíme vám, jak zaparkovat šikovně a zadarmo. Hodně místních obyvatel si stěžuje na nedostatek míst. S tím se vedení města snaží každoročně bojovat.

Parkovací zóny v Praze

Chcete se podívat do centra Prahy a zároveň levně zaparkovat? Dopravní značení v Praze není pro každého jednoznačné, ale rozhodně byste měli znát místní zóny. Podle nich se budete orientovat mnohem snáze. Poradíme vám, jak se v tomto systému vyznat, protože to pro turisty může být velká záhada. A kolikrát se v něm nevyznají ani místní.

Existují tři hlavní zóny:

- modrá,

- fialová,

- oranžová.

Modré a fialové zóny jsou určena pro lidi, kteří v Praze bydlí, vlastní byt nebo podnikají. Ročně platí za své místo 1200 korun. Lidé, kteří nejsou místní, na těchto místech mohou stát jen v určitých dnech a hodinách. Oranžové zóny jsou určené pro návštěvníky a turisty. Parkovat zde můžete zdarma i za poplatek v určité časové délce, např. dvě hodiny.

Kde parkovat zadarmo v hlavním městě?

Uměním je najít neplacené parkovací místa v hlavním městě. Ale i takové můžete najít. Poradíme vám, jak na to. Můžete parkovat v okrajových částech Prahy, kde nejsou zóny.

Anebo si vybrat neplacená místa v obchodních centrech. Na Praze 3 zaparkujete v Atrium Flora, kde máte zadarmo 3 hodiny po celý týden. Poté musíte za parkování zaplatit poplatek.

Na Praze 4 můžete využít možnost Westfield Chodov (3 hodiny), DBK Budějovická (30 minut přes týden, 3 hodiny o víkendu), Novodvorská Plaza (neomezeně) nebo Arkády Pankrác (2 hodiny).

Na Praze 5 si zajeďte do OC Nový Smíchov (3 hodiny přes týden, 5 hodin o víkendu).

Dále můžete využít parkování zdarma v OC Šestka (Praha 6), Holešovská tržnice (Praha 7) nebo OC Krakov (Praha 8). Vždy si ověřte, jak dlouho můžete zůstat zadarmo.

Publikováno: 29. 08. 2023

Kategorie: doprava

Autor: Pavel Vlček