Jawa 20: Klasický motocykl pro váš dokonalý dopravní zážitek

Jawa 20

Jawa 20 je klasický motocykl, který vás zavede do světa nezapomenutelných dopravních zážitků. Tento legendární stroj, vyrobený českou společností Jawa, představuje kombinaci elegance, výkonu a spolehlivosti. Svého času byl Jawa 20 jedním z nejoblíbenějších motocyklů na trhu a dodnes si udržuje svou prestiž mezi milovníky dvoukolových vozidel. Připojte se k nám na cestě do minulosti a současnosti tohoto ikonického motocyklu.

Historie a vývoj Jawa 20

Jawa 20 je klasický motocykl, který se stal ikonou českého motocyklového průmyslu. Jeho historie sahá až do roku 1929, kdy byl poprvé představen veřejnosti. Jawa 20 byla vyvinuta jako nástupce úspěšného modelu Jawa 18.

Během své existence prošel Jawa 20 několika významnými inovacemi a vylepšeními. V roce 1932 byla představena verze s novým dvoudobým motorem o objemu 250 cm3, která poskytovala vyšší výkon a lepší jízdní vlastnosti. V roce 1937 pak přišla další modernizace, která zahrnovala například zdokonalenou brzdovou soustavu a lepší odpružení.

Jawa 20 se stala velmi populárním motocyklem nejen v Československu, ale i ve světě. Byla vyvážena do mnoha zemí Evropy, Ameriky i Asie. Během druhé světové války byla výroba Jawa 20 pozastavena kvůli válečným událostem, ale po válce byla obnovena a pokračovala až do roku 1948.

Po roce 1948 se situace změnila kvůli politickým změnám v Československu. Jawa 20 se stala symbolem socialistického Československa a byla vyráběna až do roku 1962. Během této doby prošla dalšími inovacemi, které zahrnovaly například nový motor o objemu 350 cm3.

Historie Jawa 20 je důkazem dlouhé tradice českého motocyklového průmyslu a jeho schopnosti vytvářet kvalitní a spolehlivá vozidla. I přes svou dlouhou historii si Jawa 20 udržuje svou popularitu mezi motocyklovými nadšenci po celém světě.

Technické specifikace motocyklu Jawa 20

- Motor: dvoudobý, vzduchem chlazený jednoválec

- Zdvihový objem: 248 cm3

- Výkon: 9 koní při 4 800 ot./min.

- Maximální rychlost: kolem 100 km/h

- Převodovka: čtyřstupňová ruční s pákou na levé straně řídítek

- Hmotnost: přibližně 130 kg

- Spotřeba paliva: kolem 3,5 l/100 km

- Brzdy: přední bubnová brzda, zadní bubnová brzda

- Rám: ocelový trubkový rámový systém

- Pneumatiky: rozměr vpředu 2,75 x 19", vzadu 3 x 19"

- Elektroinstalace: napětí 6 V, akumulátor a zapalování pomocí magneta

Výkon a jízdní vlastnosti Jawa 20

Jawa 20 je motocykl, který se vyznačuje skvělým výkonem a jízdními vlastnostmi. Jeho srdcem je čtyřdobý dvouválec o objemu 350 cm3, který dokáže vyvinout maximální výkon 18 koní při 5000 otáčkách za minutu. Díky tomu dosahuje Jawa 20 maximální rychlosti kolem 110 km/h.

Motocykl je vybaven pětistupňovou převodovkou, která umožňuje hladké a plynulé řazení. Přední brzda je kotoučová, zatímco zadní brzda je bubnová. Tato kombinace brzd zajišťuje spolehlivé a efektivní brzdění.

Jawa 20 se také pyšní skvělou stabilitou a ovladatelností. Díky svému lehkému rámu a dobře vyváženému těžišti je motocykl snadno ovladatelný i v zatáčkách. Pohodlné sedlo a ergonomický design poskytují řidiči komfortní jízdu i na delší trasy.

Důležitou součástí jízdních vlastností Jawa 20 jsou také kvalitní pneumatiky, které zajišťují dobrý kontakt s vozovkou a výbornou přilnavost. Díky nim je motocykl stabilní i při vyšších rychlostech a zvládá různé povrchy silnic.

Celkově lze říci, že Jawa 20 nabízí skvělý výkon a jízdní vlastnosti, které ocení jak začínající motorkáři, tak i zkušení jezdci. Je to motocykl, který vám poskytne dokonalý dopravní zážitek bez ohledu na vaše jízdní dovednosti.

Design a styl motocyklu Jawa 20

Jawa 20 je jedinečným příkladem klasického designu motocyklu. Jeho elegantní a retro vzhled zaujme každého milovníka historických vozidel. Motocykl je vybaven charakteristickou kulatou přední světlometovou čočkou, která dodává Jawa 20 nezaměnitelný vzhled. Dále je zdoben chromovanými detaily, které mu dodávají luxusní a sofistikovaný vzhled.

Jawa 20 má také ikonický dvoudílný sedadlo s koženým potahem, které poskytuje pohodlí jak řidiči, tak spolujezdci. Tento designový prvek je typický pro motocykly té doby a dodává Jawa 20 autentický retro vzhled.

Dalším zajímavým designovým prvkem je chromované výfukové potrubí, které nejenže zlepšuje estetiku motocyklu, ale také přispívá ke zvukovému projevu. Každý detail na Jawa 20 byl pečlivě navržen s důrazem na tradici a kvalitu.

Celkově lze říci, že design motocyklu Jawa 20 je kombinací elegance, nostalgie a funkčnosti. Je to motocykl, který vás přenese zpět do minulosti a zároveň vám poskytne nezapomenutelný jízdní zážitek.

Popularita a ocenění Jawa 20

Jawa 20 je motocykl, který si získal velkou popularitu a obdiv mezi milovníky klasických motocyklů. Díky svému vynikajícímu designu a spolehlivosti se stal jedním z nejžádanějších modelů značky Jawa. Popularita Jawa 20 je také podpořena jeho dlouhou historií a úspěchy v různých soutěžích a oceněních.

Motocykl Jawa 20 byl poprvé představen v roce 1949 a od té doby si získal mnoho fanoušků po celém světě. Jeho jedinečný styl a charakteristický zvuk motoru ho odlišují od ostatních motocyklů. Díky svému pohodlnému posedu, skvělé ovladatelnosti a spolehlivosti se stal oblíbeným dopravním prostředkem pro každodenní použití i pro dlouhé výlety.

Jawa 20 se také těší uznání ve světě motocyklových soutěží. V průběhu let se účastnila mnoha závodů a dosáhla vynikajících výsledků. Motocykl Jawa 20 byl oceněn za svou inovativnost, spolehlivost a kvalitu zpracování.

Popularita Jawa 20 je stále silná i v současné době. Mnoho nadšenců si tento motocykl vybírá pro jeho autentičnost a nostalgiu, kterou přináší. Jawa 20 je také oblíbeným sběratelským kouskem mezi motocyklovými nadšenci.

Díky své popularitě je motocykl Jawa 20 dostupný na trhu a lze ho zakoupit u autorizovaných prodejců značky Jawa. Cena se liší podle stavu a ročníku motocyklu, ale obecně je Jawa 20 cenově dostupná pro širokou veřejnost.

Popularita a ocenění Jawa 20 jsou důkazem jeho vynikajících vlastností a kvality. Tento klasický motocykl si zaslouží své místo ve světě motocyklů a nadále bude přinášet radost a dokonalý dopravní zážitek svým majitelům.

Cena a dostupnost motocyklu Jawa 20

Cena a dostupnost motocyklu Jawa 20 jsou faktory, které přispívají k jeho popularitě. Motocykl Jawa 20 je cenově dostupný pro širokou veřejnost. Jeho cena se pohybuje kolem 100 000 Kč, což je velmi konkurenceschopná cena v porovnání s jinými motocykly stejné třídy. Díky svému cenovému rozpětí je Jawa 20 dostupná pro mnoho lidí, kteří si přejí vlastnit klasický motocykl s bohatou historií a vysokou kvalitou. Motocykl Jawa 20 je možné zakoupit prostřednictvím autorizovaných prodejců po celé České republice. Společnost Jawa také nabízí možnost financování nákupu motocyklu, což usnadňuje jeho dostupnost pro zákazníky. Celkově lze říci, že cena a dostupnost motocyklu Jawa 20 jsou velmi atraktivní a umožňují mnoha lidem zažít dokonalý dopravní zážitek na tomto klasickém motocyklu.

Budoucnost motocyklu Jawa 20 je velmi slibná. S rostoucím zájmem o retro motocykly a klasický design, se Jawa 20 stává stále populárnější volbou mezi motocyklisty. Společnost Jawa Motors plánuje nadále investovat do vývoje a inovací, aby udržela krok s moderními technologiemi a požadavky trhu. Nové modely Jawa 20 budou vybaveny pokročilými funkcemi a vylepšeným výkonem, aniž by ztratily svůj autentický styl. Díky tomu si Jawa 20 udržuje své místo mezi nejoblíbenějšími motocykly na trhu.

Publikováno: 11. 02. 2024

Kategorie: doprava

Autor: Petr Vosátka

Tagy: jawa 20 | motocykl jawa 20