Královský vůz na českých silnicích: Představujeme legendární BMW E30 M3

Bmw E30 M3

Úvod do modelu BMW E30 M3

BMW E30 M3 je automobilový model, který se stal legendou ve světě motoristického průmyslu. Tento sportovní vůz se vyráběl v letech 1986 až 1991 jako homologační verze pro závody skupiny A. Model byl vyvinut na základě úspěšného sériového vozu BMW E30, ale s vylepšenou karosérií a výkonnějším motorem.

Tento model je oblíbený mezi motoristy díky jeho skvělému podvozku a sportovnímu charakteru. BMW E30 M3 dosahovalo rychlosti až 240 km/h a dokázalo zrychlit ze 0 na 100 km/h za pouhých 6 sekund. Navíc bylo postaveno jen omezené množství kusů, čímž se tento automobil stal velmi vzácným a ceněným mezi sběrateli a nadšenci.

Pokud hledáte ikonický automobil s unikátním designem a exkluzivními technickými parametry, pak je BMW E30 M3 tou správnou volbou pro vás. V tomto úvodu jsme stručně představili tento model, ale pokud chcete získat více informací o historii, technických specifikacích nebo designu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s jakoukoliv otázkou nebo dotazem týkajícím se BMW E30 M3.

Historie vzniku modelu

Historie vzniku modelu BMW E30 M3 začíná v roce 1986, kdy byl tento automobil poprvé představen na Frankfurtském autosalonu. Vývoj tohoto sportovního vozu trval dva roky a jeho hlavním cílem bylo dosáhnout úspěchu v rallyových soutěžích.

Zakladateli projektu BMW E30 M3 byli inženýři z oddělení sportovních vozů BMW a jejich cílem byl vytvořit konkurenceschopný model pro závody skupiny A, která byla tehdy velmi populární. Vůz měl být vybaven silným motorem, nízkou hmotností a vynikající aerodynamikou.

BMW E30 M3 byl osazen čtyřválcovým motorem o objemu 2,3 litru a výkonu 200 koní. Tento motor dokázal akcelerovat z nuly na 100 km/h za pouhých 6,7 sekundy. Kromě toho měl automobil odlehčenou karoserii a speciálně navržené pneumatiky. To vše přispělo ke skvělému chování vozu na okruhu i na rallye tratích.

Model BMW E30 M3 rychle získal popularitu mezi automobilovými nadšenci po celém světě. Dnes je tento legendární vůz stále vyhledávaným klenotem mezi sběrateli a fanoušky motoristického sportu.

Design a technické specifikace

Design a technické specifikace pro BMW E30 M3

BMW E30 M3 je kultovním modelem automobilu, který byl vyráběn od roku 1986 do roku 1991. Tento sportovní vůz měl nejen úchvatný vzhled, ale také velmi působivé technické parametry.

Podívejme se na hlavní technické specifikace BMW E30 M3:

- Motor: čtyřválcový řadový motor o objemu 2,3 litru s výkonem 195 koní

- Pohon: zadní pohon

- Převodovka: manuální šestistupňová převodovka

- Maximální rychlost: 240 km/h

- Zrychlení z 0 na 100 km/h: 6,7 sekundy

Kromě těchto základních technických specifikací bylo BMW E30 M3 vybaveno také unikátním podvozkem a brzdami, které mu umožnily řídit se s maximální precizností a rychlostí.

Celkově lze říci, že BMW E30 M3 bylo jedním z nejlepších sportovních vozů své doby a stalo se oblíbeným mezi fanoušky motoristických soutěží jako rallye nebo touring car.

Motor a výkon

Jednou z největších předností BMW E30 M3 je jeho motor a výkon. Tento automobilový model je vybaven šestiválcovým motorem s objemem 2,3 litru, který dokáže vyvinout výkon až 195 koní. Díky tomu se jedná o velmi rychlý a dynamický automobil, kterému nedokáže konkurovat mnoho jiných vozidel na trhu. Pokud hledáte sportovní auto s vysokou výkonností, BMW E30 M3 určitě stojí za bližší prozkoumání.

Závody a úspěchy

Závody a úspěchy jsou pevně součástí historie automobilového modelu BMW E30 M3. Tento sportovní vůz se stal legendou zejména díky svým mimořádným jízdním vlastnostem a úspěchům na závodních okruzích. BMW E30 M3 ovládlo řadu soutěží, jako například Deutsche Tourenwagen-Meisterschaft, World Touring Car Championship nebo Australian Touring Car Championship. Vynikající výkony zaručily modelu BMW E30 M3 pozici jednoho z nejúspěšnějších a nejuznávanějších automobilových modelů historie.

Kritika a kontroverze

Kritika a kontroverze kolem legendárního automobilu BMW E30 M3

BMW E30 M3 je jedním z nejvíce obdivovaných a ikonických automobilových modelů v historii. Nicméně, s jeho popularitou přichází také kritika a kontroverze. Někteří tvrdí, že je předražený a není tolik výkonný, jak by mohl být. Další lidé se zase domnívají, že má přehnanou reputaci díky svému sportovnímu designu.

Kritici také často poukazují na to, že původní verze BMW E30 M3 byla navržena hlavně pro motorsport a nemusela být nutně pohodlná pro každodenní použití. To vedlo ke stížnostem na jeho tuhost podvozku a nepohodlí.

Navzdory těmto kritikám je BMW E30 M3 stále velmi populárním vozidlem mezi autoentuziasty po celém světě. Jeho inovativní konstrukce, spolehlivost a vysoký výkon si zasloužily uznání nejen od fanoušků této značky, ale i od odborných recenzentů.

Nicméně názory na BMW E30 M3 se různí a kritika je nevyhnutelná ve světě automobilů, kde každý má své vlastní preference a názory.

Současná hodnota a popularita mezi sběrateli

BMW E30 M3 je jedním z nejpopulárnějších a nejhodnotnějších automobilových modelů mezi sběrateli. Jeho popularita dnes stoupá jak mezi fanoušky motorsportu, tak mezi sběrateli klasických automobilů. Současná hodnota BMW E30 M3 se pohybuje vysoko a stále roste díky jeho legendárnímu designu, vynikajícím technickým parametrům a unikátnímu charakteru. Tento model je dokonalým příkladem toho, jak může automobil splnit oba požadavky - být skvělým vozem na silnici i ceněným klenotem pro sběratele.

Závěr a budoucnost modelu BMW E30 M3.

Po mnoha úspěšných letech na trhu s auty, se model BMW E30 M3 začal postupně vyřazovat. Nicméně, díky svému charakteru, vynikajícímu designu a legendárním výkonům, nadále zůstává velmi oblíbeným mezi milovníky sportovních vozů.

A co budoucnost tohoto modelu? Zatímco se již nevyrábí nové verze E30 M3, stále existuje silné komunita nadšenců, kteří se snaží udržet tento model na živu. Stále je možné najít originální exempláře této ikonické značky a někteří majitelé si jejich BMW E30 M3 pečlivě restaurovali do dokonalého stavu.

Dokonce i v roce 2021 má tento automobilový klenot stále své místo na tratích závodů po celém světě – v rámci historických okruhových závodů či jako účastník několika rally soutěží.

Zkrátka řečeno, BMW E30 M3 zanechal hlubokou stopu ve světě automobilového průmyslu a stala se jedním ze symbolů sportovních vozů. Ať už jde o jeho skvělé vlastnosti nebo o nostalgie, které vyvolává, stále bude mít své místo v našich srdcích a garážích.

Publikováno: 29. 06. 2023

Kategorie: automobily

Autor: Petr Vosátka

Tagy: bmw e30 m3 | automobilový model