Mercedes-Benz třídy B: Praktický elegán do města i na cesty.

Mercedes B

Mercedes-Benz třídy B

Mercedes-Benz třídy B je kompaktní MPV, které se pyšní kombinací praktičnosti, stylu a prémiového charakteru. Tento model, vyráběný německým automobilovým gigantem Mercedes-Benz, si získal oblibu u rodin i jednotlivců hledajících prostorný a pohodlný vůz s nádechem luxusu.

Třída B je na trhu již od roku 2005 a prošla několika generacemi, z nichž každá přinesla inovativní technologie, moderní design a vylepšené jízdní vlastnosti. Aktuální generace se vyznačuje elegantními liniemi, prostorným interiérem s kvalitními materiály a širokou škálou motorizací, včetně benzínových, dieselových a hybridních variant.

Jednou z hlavních předností Mercedesu-Benz třídy B je jeho praktičnost. Díky chytrému uspořádání interiéru nabízí dostatek prostoru pro cestující i jejich zavazadla. Zadní sedadla lze sklopit a vytvořit tak ještě větší zavazadlový prostor, což oceníte při převozu objemnějších předmětů.

Mercedes-Benz třídy B je vybaven řadou moderních technologií, které zpříjemňují a usnadňují jízdu. Patří mezi ně například multimediální systém MBUX s intuitivním ovládáním, navigace s informacemi o dopravě v reálném čase, parkovací asistent, adaptivní tempomat a mnoho dalších.

Bezpečnost je pro Mercedes-Benz vždy na prvním místě a třída B není výjimkou. Vůz je vybaven řadou bezpečnostních systémů, které chrání posádku i ostatní účastníky silničního provozu. Mezi ně patří například systém nouzového brzdění, asistent pro udržování v jízdním pruhu, systém sledování mrtvého úhlu a další.

Mercedes-Benz třídy B je ideální volbou pro ty, kteří hledají kompaktní a zároveň prostorný vůz s prémiovým charakterem a moderními technologiemi. Ať už se chystáte na dlouhou cestu s rodinou, nebo jen potřebujete spolehlivý a pohodlný vůz do města, třída B splní vaše očekávání.

Historie a vývoj

Mercedes-Benz třídy B, kompaktní MPV, se poprvé objevil na scéně v roce 2005. Jeho cílem bylo nabídnout prostornost a praktičnost MPV v kompaktnějším balení, které by oslovilo širší spektrum zákazníků. První generace, interně označovaná jako W245, sdílela platformu s tehdejší třídou A, ale nabízela více prostoru pro cestující i zavazadla.

Druhá generace, představená v roce 2011 a označovaná jako W246, se designově i technicky posunula blíže k ostatním modelům Mercedesu. Získala elegantnější vzhled, kvalitnější interiér a širší škálu motorizací, včetně úsporných dieselových a benzínových agregátů. Poprvé byla k dispozici i verze s pohonem všech kol 4MATIC.

Třetí a zatím poslední generace, W247, spatřila světlo světa v roce 2018. Design se opět vyvíjel a přiblížil se SUV modelům značky, s vyšší světlou výškou a robustnějším vzhledem. Interiér se pyšní moderními technologiemi, včetně digitálního kokpitu a nejnovějšího infotainmentu MBUX. Nabídka motorizací zahrnuje benzínové, dieselové a poprvé i plug-in hybridní varianty, které kombinují úspornost s dynamickým výkonem.

Během své existence prošel Mercedes-Benz třídy B významným vývojem. Z praktického, ale designově nenápadného MPV se stal stylový a technologicky vyspělý model, který oslovuje širokou škálu zákazníků, od rodin s dětmi po aktivní páry. Jeho budoucnost je s rostoucí popularitou SUV modelů nejistá, ale jeho praktičnost, komfort a prémiový charakter z něj i nadále dělají atraktivní volbu v segmentu kompaktních vozů.

Design a interiér

Mercedes-Benz třídy B sází na elegantní a moderní design interiéru, který osloví širokou škálu řidičů. Palubní deska je přehledná a intuitivní s důrazem na ergonomii. Dominantou je širokoúhlý displej infotainmentu, který je dostupný v několika velikostech a zahrnuje nejnovější generaci systému MBUX. Ten se ovládá dotykem, hlasem nebo pomocí dotykových plošek na volantu.

Prostornost je jednou z hlavních předností Béčka. Cestující na předních i zadních sedadlech si užijí dostatek místa pro hlavu i nohy. Zavazadlový prostor pojme v základu slušných 455 litrů a po sklopení zadních sedadel se zvětší až na 1 540 litrů.

Mercedes-Benz nabízí pro třídu B širokou škálu materiálů a barevných kombinací, takže si každý může interiér přizpůsobit svému vkusu. K dispozici jsou látková i kožená čalounění, dekorační prvky z hliníku nebo dřeva a ambientní osvětlení s 64 barvami.

Pohodlí na palubě zajišťují komfortní sedadla s nastavitelnou tuhostí bočního vedení, vyhříváním a ventilací. Na přání je k dispozici také panoramatická střecha, která prosvětlí interiér a dodá mu vzdušnější atmosféru.

V oblasti bezpečnosti Mercedes-Benz neponechává nic náhodě. Třída B je vybavena nejmodernějšími asistenčními systémy, které pomáhají řidiči v krizových situacích a zvyšují bezpečnost všech cestujících.

Motory a jízdní vlastnosti

Mercedes-Benz třídy B vždy upřednostňoval komfort a praktičnost před sportovní jízdou. To ale neznamená, že by byl na silnici nudný. Naopak, nabízí příjemnou kombinaci komfortu a jistoty. Podvozek si dobře poradí s nerovnostmi a v zatáčkách se třída B nenaklání. Řízení je lehké a přesné, ideální pro každodenní ježdění ve městě. Na výběr je z několika motorizací, benzínových i naftových. Benzínové motory jsou svižné a úsporné, naftové agregáty pak potěší nízkou spotřebou. Pro ty, kteří hledají dynamičtější jízdu, je tu i verze B 250 s výkonem 165 kW. Většina verzí je vybavena pohonem předních kol, za příplatek je k dispozici i pohon všech kol 4MATIC. Automatická převodovka 7G-DCT řadí hladce a rychle. Mercedes-Benz třídy B je skvělou volbou pro rodiny s dětmi a všechny, kteří hledají komfortní a praktické auto s prémiovým puncem.

Bezpečnost a technologie

Mercedes-Benz třídy B klade velký důraz na bezpečnost a je vybaven řadou pokročilých technologií. Mezi ně patří:

Asistent prevence kolizí: Systém využívá radarové senzory k monitorování vozovky před vozidlem. V případě hrozící kolize systém varuje řidiče a v případě potřeby automaticky aktivuje brzdy.

Asistent udržení v jízdním pruhu: Pomocí kamery sleduje systém vodorovné značení na vozovce a v případě neúmyslného opuštění jízdního pruhu zasáhne do řízení a navede vozidlo zpět do bezpečí.

Adaptivní tempomat: Systém udržuje nastavenou rychlost a bezpečnou vzdálenost od vozidel před vámi. V případě potřeby systém automaticky zpomaluje nebo zrychluje.

Systém sledování mrtvého úhlu: Pomocí radarových senzorů monitoruje systém mrtvé úhly a v případě detekce vozidla v mrtvém úhlu varuje řidiče.

Parkovací asistent: Systém využívá ultrazvukové senzory k detekci překážek a pomáhá řidiči s parkováním.

Kromě výše uvedených systémů je Mercedes-Benz třídy B vybaven i dalšími bezpečnostními prvky, jako jsou airbagy, systém elektronické kontroly stability (ESP) a systém kontroly trakce (ASR). Tyto systémy spolupracují, aby zajistily maximální bezpečnost pro řidiče i spolujezdce.

V oblasti technologií nabízí Mercedes-Benz třídy B širokou škálu inovativních funkcí. Mezi ně patří:

Multimediální systém MBUX: Intuitivní systém s dotykovou obrazovkou a hlasovým ovládáním umožňuje snadné ovládání navigace, telefonu, hudby a dalších funkcí.

Digitální přístrojový štít: Poskytuje přehledné zobrazení všech důležitých informací o jízdě.

Head-up displej: Promítá důležité informace o jízdě přímo na čelní sklo, takže řidič nemusí spouštět oči ze silnice.

Bezdrátové nabíjení telefonu: Umožňuje pohodlné nabíjení kompatibilních smartphonů bez použití kabelu.

Mercedes-Benz třídy B je vybaven moderními technologiemi, které zvyšují komfort a bezpečnost jízdy. Díky pokročilým asistenčním systémům a intuitivnímu multimediálnímu systému nabízí Mercedes-Benz třídy B prvotřídní zážitek z jízdy.

Konkurence na trhu

Na trhu s automobily je Mercedes-Benz třídy B součástí segmentu prémiových kompaktních MPV. To znamená, že čelí konkurenci jak ze strany zavedených prémiových značek, tak i od mainstreamových výrobců, kteří se snaží oslovit náročnější zákazníky.

Mezi hlavní konkurenty Mercedesu-Benz třídy B patří:

BMW řady 2 Active Tourer: Hlavní rival z Mnichova, který sází na sportovnější jízdní vlastnosti a dynamický design.

Audi Q3 Sportback: I když se technicky jedná o SUV, Q3 Sportback cílí na podobnou klientelu jako třída B, a to díky svému elegantnímu vzhledu a prémiovému charakteru.

Volvo XC40: Švédský konkurent boduje skandinávským designem, důrazem na bezpečnost a pokročilými technologiemi.

Volkswagen Touran: Oblíbený rodinný MPV od Volkswagenu, který sice nenabízí takový luxus jako třída B, ale vynahrazuje to praktičností a příznivější cenou.

Ford S-MAX: Další zástupce segmentu MPV, který láká na prostorný interiér a komfortní jízdu.

Kromě výše zmíněných modelů existuje celá řada dalších vozů, které by mohly potenciální zájemce o Mercedes-Benz třídy B zaujmout. Patří mezi ně například Mazda CX-5, Seat Alhambra nebo Toyota Prius+.

Při výběru vozu v této kategorii hraje roli mnoho faktorů, jako jsou jízdní vlastnosti, design, výbava, spotřeba paliva, cena a další. Zákazníci, kteří zvažují Mercedes-Benz třídy B, by si proto měli důkladně porovnat všechny dostupné alternativy a vybrat si tu, která nejlépe vyhovuje jejich potřebám a preferencím.

Mercedes-Benz třídy B se za ta léta etabloval jako spolehlivý a praktický vůz pro širokou škálu řidičů. Jeho kombinace komfortu, prostornosti a spolehlivosti z něj činí atraktivní volbu pro rodiny i jednotlivce. Moderní design, pokročilé technologie a úsporné motory jen umocňují jeho atraktivitu.

I přes své nesporné kvality má Mercedes-Benz třídy B i své nevýhody. Některým řidičům může připadat jeho jízdní projev příliš měkký a méně agilní v porovnání s konkurencí. Cena vozu je také poměrně vysoká, a to i v porovnání s prémiovými konkurenty.

Celkově lze Mercedes-Benz třídy B hodnotit jako povedený automobil, který osloví řidiče hledající komfortní, prostorný a spolehlivý vůz. Jeho praktičnost a všestrannost z něj činí ideální volbu pro každodenní použití i delší cesty.

Publikováno: 07. 07. 2024

Kategorie: auta

Autor: Terezie Kociánová

Tagy: mercedes b | automobil