Opel Calibra: Kultovní model automobilu v novém světle

Opel Calibra

Opel Calibra je ikonický model automobilu, který získal velkou popularitu až kultovní status. Tento sportovní kupé se stal symbolem inovace a technologického pokroku v automobilovém průmyslu. Svého času byl považován za jedno z nejlepších vozidel ve své třídě a dodnes si udržuje svou přitažlivost. V tomto článku se podíváme na historii, design, výkon, interiér a bezpečnostní prvky tohoto legendárního vozu.

Historie a vývoj modelu Opel Calibra

Opel Calibra, který byl vyráběn v letech 1989 až 1997, je jedním z nejznámějších modelů automobilky Opel. Tento sportovní kupé se stal ikonou své doby a získal si přízeň mnoha nadšenců motorismu. Vývoj Calibry začal již v roce 1985, kdy byl představen konceptní model pod názvem Opel Tech 1. Po úspěšném přijetí veřejností bylo rozhodnuto o jeho sériové výrobě. První generace Calibry se vyznačovala aerodynamickým designem a inovativními technologiemi, jako například systémem ABS či pohonem předních kol. Ve druhé generaci pak došlo k modernizaci designu a zdokonalení motorů, což vedlo ke zvýšení výkonu a dynamiky vozu. Celkově lze říci, že Opel Calibra je důležitou součástí historie automobilky Opel a stále si udržuje svou popularitu mezi fanoušky sportovních vozů.

Design a vzhled Opel Calibra

Design a vzhled Opel Calibra je jedním z hlavních faktorů, které přispěly k jeho kultovnímu statusu. Tento sportovní kupé se vyznačuje elegantními liniemi a dynamickým tvarem karoserie. Svého času byl považován za jeden z nejkrásnějších automobilů na trhu. Přední část vozu zdobí agresivně tvarovaný nárazník a charakteristická maska chladiče s logem Opel. Z boku dominují široká blatníky a strmě se svažující střecha, která dodává vozu sportovní vzhled. Zadní část je pak zakončena elegantně tvarovanými světly a integrovaným spoilerem, který zlepšuje aerodynamiku vozidla. Celkově lze říci, že design Opel Calibra je nadčasový a stále působí moderně i po mnoha letech od svého uvedení na trh.

Výkon a technické specifikace Opel Calibra

Opel Calibra je známý svou vysokou úrovní výkonu a technických specifikací. Tento kultovní model je vybaven širokou škálou motorů, které nabízejí rychlost a dynamiku. Nejvýkonnější verzí je Calibra Turbo 4x4, která dosahuje výkonu 204 koní a zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 6,8 sekundy. Další varianty jsou poháněny benzínovými motory s výkony od 115 koní až po 150 koní. Všechny motory jsou kombinovány se šestistupňovou manuální převodovkou nebo volitelně s čtyřstupňovou automatickou převodovkou. Opel Calibra také nabízí pohon předních kol nebo pohon všech kol, což zajišťuje lepší trakci a stabilitu na silnici. S tímto výkonem a technologiemi je jasné, že Opel Calibra patří mezi vrcholné sportovní vozy své doby.

Interiér a výbava Opel Calibra

Interiér Opel Calibra je prostorný a pohodlný, s dostatečným místem pro posádku i zavazadla. Sedadla jsou ergonomicky tvarovaná a vybavena kvalitními materiály. K dispozici je také možnost vybrat si sportovní sedadla s větším bočním vedením pro lepší pocit z jízdy. Palubní deska je moderní a přehledná, s dobře umístěnými ovládacími prvky. Výbava modelu Calibra zahrnuje například klimatizaci, elektricky ovládaná okna a zrcátka, centrální zamykání či audiosystém s možností připojení telefonu nebo přehrávače hudby. Celkově lze říci, že interiér Opel Calibra nabízí komfort a modernost, které ocení každý řidič.

Bezpečnostní prvky a technologie Opel Calibra

Bezpečnost je jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru automobilu a Opel Calibra tomu není výjimkou. Tento kultovní model je vybaven širokou škálou bezpečnostních prvků a technologií, které zajišťují maximální ochranu posádky.

Opel Calibra disponuje například systémem ABS, který umožňuje efektivní brzdění a minimalizuje riziko smyku. Dále je vybaven airbagy pro řidiče a spolujezdce, které se aktivují při nárazu a chrání hlavu a horní část těla.

Další důležitou bezpečnostní funkcí je elektronický stabilizační program (ESP), který automaticky upravuje brzdnou sílu na jednotlivých kolech a pomáhá udržet vozidlo stabilní i v obtížných jízdních podmínkách.

Opel Calibra také nabízí moderní technologie jako například adaptivní tempomat, který udržuje konstantní rychlost a bezpečnou vzdálenost od předchozího vozidla. Dále je zde systém rozpoznávání únavy řidiče, který monitoruje chování řidiče a varuje ho před možnou únavou.

V neposlední řadě je Opel Calibra vybaven také pokročilým systémem asistovaného parkování, který usnadňuje parkování a minimalizuje riziko poškození vozidla.

Díky těmto bezpečnostním prvkům a technologiím je Opel Calibra skvělou volbou pro ty, kteří si cení bezpečnosti a ochrany svých blízkých.

Recenze a hodnocení Opel Calibra od odborníků

Opel Calibra získal uznání od odborníků díky svému skvělému výkonu a jízdním vlastnostem. Auto je považováno za velmi dobře ovladatelné a stabilní i při vyšších rychlostech. Odborníci chválí také kvalitu použitých materiálů a zpracování interiéru. Design vozu je stále moderní a atraktivní, což přispívá k jeho nadčasovosti. Celkově je Opel Calibra hodnocen jako spolehlivý a komfortní automobil s vynikajícím poměrem cena/výkon.

Cena a dostupnost modelu Opel Calibra

Cena a dostupnost modelu Opel Calibra jsou faktory, které mají velký vliv na rozhodování potenciálních zákazníků. Opel Calibra je považován za kultovní model automobilu, což se může projevit i ve vyšší ceně. Cena začíná kolem 200 000 Kč a může se pohybovat až ke 400 000 Kč, v závislosti na výbavě a stavu vozu. Dostupnost tohoto modelu je omezená, protože se jedná o starší vozidlo, které již není vyráběno. Nicméně, na trhu lze najít několik nabídek jak od soukromých prodejců, tak od specializovaných prodejců s ojetými vozy. Při nákupu je důležité pečlivě prověřit technický stav vozu a zajistit si kvalitní servisní podporu. Celkově lze říci, že cena a dostupnost Opel Calibra jsou přiměřené s ohledem na jeho historii a popularitu mezi fanoušky automobilového designu.

Opel Calibra je bezesporu kultovním modelem automobilu, který si získal srdce mnoha nadšenců. Jeho historie a vývoj jsou fascinující a design i vzhled stále působí moderně. Výkon a technické specifikace Calibry rozhodně nezklamou, stejně jako její interiér a výbava. Bezpečnostní prvky a technologie jsou na vysoké úrovni, což ocení každý řidič. Odborníci hodnotí Calibru velmi pozitivně a cena za tento model je dostupná pro širší veřejnost. Celkově lze tedy říci, že Opel Calibra je skvělou volbou pro ty, kteří hledají stylové a výkonné auto za rozumnou cenu.

Publikováno: 02. 12. 2023

Kategorie: auto

Autor: Terezie Kociánová

Tagy: opel calibra | model automobilu