Kultovní klasika: Prozkoumejte neodolatelný svět BMW E30 v našem magazínu Auto

Bmw E30

BMW E30 je kultovní automobil, který si získal mnoho fanoušků po celém světě. Tento vůz byl vyráběn v letech 1982 až 1994 a stal se jedním z nejpopulárnějších modelů této prestižní německé značky. Jeho design je dodnes považován za velmi elegantní a charakteristický pro období osmdesátých let. V článku se podrobně zaměříme na historii tohoto vozidla, jeho technické parametry a najdete zde mnoho zajímavých informací o tom, proč se stal mezi milovníky aut tak oblíbeným.

Historie modelu BMW E30

Historie modelu BMW E30 sahá až do roku 1982, kdy byl tento automobil představen jako nástupce modelů řady E21. Od té doby se BMW E30 stalo legendou mezi milovníky automobilů díky svému unikátnímu designu a výkonnosti. První verze BMW E30 byla nabízena s motorem o objemu 1,8 litru a výkonem 101 koní, později se ale rozšířila nabídka i o další, výkonnější varianty. Model E30 se také stal symbolem proslulého sportovního vozu BMW M3, které se stalo neodmyslitelně spojeno s celou značkou BMW. Dnes je tento automobil velmi ceněn zejména mezi sběrateli starých aut a stále si udržuje svůj status klasického sportovního vozu.

Design a exteriér

Design exteriéru hraje velmi důležitou roli při výběru nového automobilu a právě model BMW E30 je v této oblasti skutečným klenotem. Tento legendární automobil značky BMW se může pochlubit svým jedinečným designem, který kombinuje prvky klasicismu s moderním stylem. Přední část vozu zdobí agresivní styling, který okamžitě upoutá pozornost každého nadšence motorismu. Kromě toho zaujme i charakteristický badge na kapotě vozu, který je synonymem luxusu a kvality. Zadní část vozu pak disponuje ostrými liniemi a charismatickými svítilnami. Celkově lze říci, že design exteriéru modelu BMW E30 je naprosto unikátní a přináší do světa automobilů značné inovace a inovativní řešení.

Interiér a výbava

Interiér a výbava vozu BMW E30 jsou pro mnoho fanoušků tohoto modelu velkou předností. Všechny prvky v interiéru jsou precizně navrženy a kvalitně zpracované, což poskytuje pocit luxusu a pohodlí. Sedadla jsou ergonomicky tvarována a vyrobená z kvalitních materiálů, aby nabídla co největší komfort. Palubní deska obsahuje všechny důležité informace o voze, které řidič potřebuje během jízdy, ať už se jedná o rychlost, otáčky motoru či teplotu chladicí kapaliny. Co se týče výbavy, BMW E30 nabízí bohaté možnosti personalizace, jako například různé varianty rádií či navigační systémy. Celkově je interiér a výbava vozů BMW E30 dobře promyšlená a plně odpovídající pověsti této značky jako jedna z nejprestižnějších na trhu osobních automobilů.

Motorizace a výkon

BMW E30 je jedním z nejoblíbenějších vozů své doby a má celou řadu fanoušků po celém světě. Tento vůz se mohl pochlubit vynikajícím výkonem a to díky motorizaci, která byla pro svou dobu revoluční. Konkrétně se jednalo o zážehové motory s řadovými šesti válci, které poskytovaly velmi slušné výkony, a to i při použití katalyzátoru. Tyto motory byly poměrně úsporné, ale zároveň dokázaly být velmi agilní a akcelerace byla pozoruhodná. Díky pevnému podvozku a preciznímu řízení si tento vůz zachoval svoji popularitu dodnes, a to jak mezi milovníky klasických aut, tak i mezi lidmi, kteří hledají spolehlivost a pohodlnost ve svém každodenním životě na silnicích.

Jízdní vlastnosti a ovladatelnost

BMW E30 je automobil, který se může pochlubit vysokou úrovní jízdních vlastností a ovladatelností. Tato kvalita byla dosažena díky přesnému řízení s krátkým zdvihem, sportovnímu podvozku a širokým pneumatikám. Tyto prvky společně umožňují řidiči pocítit silnou spojitost s vozidlem a cítit se v něm pohodlně i na nejnáročnějších silnicích. Kromě toho je BMW E30 vybaveno zpětnou vazbou zdeformovaného tuhého zadního nápravu, která pomáhá udržet stabilitu vozidla i ve velmi rychlých zatáčkách. Celkově lze tedy říci, že BMW E30 nabídne svým majitelům skutečně prémiový zážitek ze jízdy a neuvěřitelnou ovladatelnost na silnicích.

Bezpečnostní prvky a technologie

Bezpečnostní prvky a technologie jsou velkým tématem v oblasti automobilového průmyslu. BMW E30 je příkladem vozidla, které se pyšní velkým počtem bezpečnostních prvků a technologií. Mezi základní prvky patří například airbagy pro řidiče a spolujezdce, ABS brzdy nebo pevná karoserie s dobrými deformace-zónami. S těmito bezpečnostními prvky se nemusíte bát ani nejhorších nehod na silnici. Kromě základních prvků jsou u BMW E30 dostupné i pokročilé technologie, jako je například kontrola trakce (TCS), elektronický stabilizační program (ESP) nebo systém asistence parkování. Tyto technologie pomáhají minimalizovat riziko nehody a zvyšují tak bezpečnost jak řidiče, tak i ostatních účastníků silničního provozu. Celkově lze říci, že BMW E30 je skvělým představitelem toho, jak vypadají moderní bezpečnostní prvky a technologie v automobilovém průmyslu.

Popularita a ocenění modelu

BMW E30 je automobil, který si získal velkou popularitu mezi milovníky motorismu. Nejenže se jedná o klasické auto z 80. let, ale také o model, který je pro mnoho lidí symbolem vysoké kvality a nadčasového designu. Tyto faktory spolu s vynikajícími technologickými inovacemi vedly ke mnoha oceněním tohoto modelu v průběhu jeho výroby - a dokonce i po ní. Popularita BMW E30 ovlivnila celou řadu dalších vozů od této prestižní automobilky a stala se inspirací pro mnoho designérů a inženýrů na celém světě.

Současný trh s BMW E30

Současný trh s BMW E30 je stále velmi živý a požadovaný. Jedná se o klasické auto značky BMW, které se vyrábělo v letech 1982 až 1994. Je to auto, které má velmi dobře navrženou karosérii, která vypadá stále velmi moderně a elegantně. Díky tomu je tento model oblíben mezi milovníky aut po celém světě.

Ceny těchto vozidel se pohybují od několika tisíc dolarů za vozidla ve špatném stavu až po přes dvacet tisíc dolarů za bezvadné exempláře. Vzhledem k velkému zájmu o tyto vozy jsou nabízeny na mnoha internetových stránkách a také na aukčních portálech.

Důvodem pro takovou popularitu tohoto automobilu je jeho krásný design, skvělý výkon a snadná údržba. Navíc jsou tyto vozy vynikající investicí pro ty, kteří si chtějí nashromáždit něco jako sbírku starých aut.

Zkrátka, BMW E30 je jedním z nejoblíbenějších klassických aut na současném trhu s vozy. Pokud plánujete investovat do této legendy mezi auty, neváhejte a poohlédněte se po některém z nabízených exemplářů na trhu.

Celkově lze říci, že BMW E30 je automobil, který se stal legendou v oblasti automobilového průmyslu. Jeho ikonický design a dokonalý zvuk motoru stále nadcházejí fanoušky po celém světě. Díky své vynikající kvalitě, spolehlivosti a výkonu se BMW E30 stalo jedním z nejpopulárnějších vozů jak mezi fanoušky motorsportu, tak mezi každodenními řidiči. I když už není tolik vidět na silnicích jako dříve, stále si zachovává svou cenu a srdce mnoha lidí. Jistě můžeme říci, že BMW E30 bezpochyby zanechalo nezmazatelnou stopu v historii automobilového průmyslu.

Publikováno: 28. 08. 2023

Kategorie: auta

Autor: Pavel Vlček

Tagy: bmw e30 | automobil značky bmw