Lancia Stratos: Legendární automobil, který zanechal stopu v historii dopravy

Lancia Stratos

Úvod do historie automobilky Lancia

Lancia je italská automobilka založená v roce 1906 ve městě Turín. Společnost se proslavila svými luxusními vozidly a inovativními technologickými řešeními. Mezi nejvýznamnější modely patří Lancia Stratos, sportovní vůz s ohromujícím designem a vynikající jízdní dynamikou.

Historie Lancia Stratos sahá až do sedmdesátých let, kdy se automobilka rozhodla zaměřit na rallye závody. Vznikla tak legenda mezi sportovními auty, které si získaly obdiv fanoušků po celém světě. Lancia Stratos se stala legendou díky svému nevšednímu vzhledu, nízké hmotnosti a překvapivé rychlosti.

V průběhu let se Lancia Stratos stala ikonickým vozem, který započal novou éru rallye sportu. Dnes si tento vůz uchovávají sběratelé a nadšenci automobilismu jako vzácnou památku na jednu z nejinovativnějších značek automobilek v historii.

Úvod do historie automobilky Lancia tedy nelze kompletně popsat bez zmínky o legendárním voze Lancia Stratos. Tento unikátní sportovní vůz je neobyčejným příkladem toho, jak Lancia dokázala využít své technologické a designové know-how k vytvoření jedinečného a nezapomenutelného automobilu.

Vznik a vývoj modelu Lancia Stratos

Vznik a vývoj modelu Lancia Stratos

Lancia Stratos je legendární sportovní automobil, který zaujal svět svým neobyčejným designem a vynikajícími technickými parametry. Vznik tohoto vozu se datuje do roku 1970, kdy italská automobilka Lancia začala připravovat nového závodního šampiona pro mistrovství světa ve rallye.

Vedení Lancie se obrátilo na slavného designéra Bertona Ramu, aby vytvořil moderní a agresivní vzhled vozu. Ramův návrh byl odvážný a futuristický – s krátkou karoserií a ostrými liniemi. Pro pohon vozu byl vybrán osvědčený motor od Ferrari – vidlicový osmiválec o objemu 2,4 litru.

První prototyp Lancia Stratos byl hotov v roce 1971 a hned poté podstoupil zkoušky na okruhu Monza. Vozidlo si rychle vysloužilo pověst jednoho z nejlepších automobilů ve své kategorii – díky vynikajícím jízdním vlastnostem, rychlosti i manévrovatelnosti.

Po úspěšných teste se Lancie rozhodla spustit sériovou výrobu vozů Stratos pro veřejnost. V letech 1973 až 1978 vzniklo celkem více než 490 kusů tohoto modelu, přičemž největší úspěchy si Stratos připsala v soutěžích ve světové rallye.

Dnes je Lancia Stratos považována za ikonu italského designu a automobilového průmyslu. Její závodní výsledky a unikátní styl ji učinily legendou mezi sportovními vozy, která dodnes inspiruje nové generace automobilových fandů po celém světě.

Design a technické specifikace vozu

Design a technické specifikace vozu Lancia Stratos

Lancia Stratos je kultovní sportovní automobil, který byl poprvé představen v roce 1972 na autosalonu v Turíně. Tento vůz se stal jedním z nejúspěšnějších rallye vozů své doby a získal mnoho ocenění.

Designově se jedná o nízký, široký a agresivně vypadající automobil s charakteristickými kulatými světlomety umístěnými uprostřed přední masky. Karoserie vozu je tvořena lehkou hliníkovou kostrou pokrytou skleněnou vlákninou a krytá vrstvou lakovaného polyuretanu.

Technické parametry vozu jsou impresivní - Lancia Stratos je poháněna závodním motorem V6 o objemu 2,4 litru umístěném uprostřed podvozku, který dosahuje výkonu 190 koní. Díky tomu tento automobil dokázal dosahovat rychlosti přes 220 km/h.

Podvozek vozu kombinuje hliníkové kyvné ramena se šroubovými pružinami a hydraulickými teleskopickými tlumiči. Díky tomuto řešení byla Lancia Stratos velice manévrovatelná a efektivní v terénu.

Vůz disponuje 5stupňovou manuální převodovkou a výkonnými kotoučovými brzdami na všech čtyřech kolech, které umožňují velmi rychlé zastavení vozu během rallye etap.

Celkově je Lancia Stratos dokonalým spojením designu a techniky, což ji dodnes řadí mezi nejlepší sportovní automobily historie.

Úspěchy vozu Lancia Stratos v rallye

Úspěchy vozu Lancia Stratos v rallye

Lancia Stratos je legendární automobil italské značky, který se stal jedním z nejúspěšnějších rallyových vozů v historii. Tento sportovní vůz byl navržen speciálně pro účast v soutěžích a dokázal získat nespočet titulů a ocenění.

Mezi nejvýznamnější úspěchy patří celkové vítězství na mistrovství světa v rallye ve třídách Group 4 i Group B v roce 1974 a 1976. Dále pak Lancia Stratos dominovala na Acropolis Rally, Sanremo Rally, Tour de Corse nebo Monte Carlo Rally.

Vynikající manévrovací schopnosti vozu daly pilotům možnost překonat rychlostní limity a zajímat první místa na souteži. Vozidlo mělo extrémně lehkou karoserii s aerodynamickými liniemi, což umožňovalo dosahovat rychlosti přes 220 km/h. Pod kapotou se skrýval motor Ferrari V6 s 280 koni.

Lancia Stratos se stala ikonou mezi fanoušky motorsportu po celém světě. Její úspěchy a inovativní design přispívají k tomu, že tento automobil je stále obdivován a ctěn mezi fanoušky rallye a auta jako sportovní klasika.

Využití vozu Lancia Stratos v motorsportu a filmu

Lancia Stratos je automobil značky Lancia, který se stal po celém světě legendou nejen díky svému jedinečnému designu, ale i díky svému vynikajícímu využití v motorsportu a filmovém průmyslu.

Ve světě rallye byl Lancia Stratos neuvěřitelně úspěšný. V roce 1974 získal tým Lancia s vozem Stratos titul mistra světa v rallye a potvrdil tak nadřazenost tohoto vozidla na mnoha různých tratích. Jeho nízká hmotnost a vysoká výkonnost mu umožnila se přizpůsobit různorodým terénům a tramlines, což ho učinilo velmi oblíbeným mezi profesionály i amatéry.

Ale Lancia Stratos není pouze vynikajícím závodním autem - tento stylizovaný sportovní automobil byl použit i ve filmech pro jeho futuristický design. Byl například k vidění ve filmu Chlapci od vedle (1981), Jakubovo schodiště (1987) nebo ve sci-fi kultovce Sestup (2005). Jeho ikonický tvar se stala inspirací pro mnoho dalších automobilových designérů po celém světě.

Když shrneme, jak úspěšný byl Lancia Stratos v oblasti motorsportu a filmovém průmyslu, není divu, že se stal ikonou mezi automobilovými fanoušky a milovníky klasických vozidel.

Konec výroby a dnešní stav zachovaných kusů

Konec výroby a dnešní stav zachovaných kusů

Automobil značky Lancia Stratos je považován za jedno z nejvýznamnějších vozidel v historii italské automobilové výroby. Jeho produkce byla ukončena již v roce 1974, přesto se dochovalo několik exemplářů této klasické sportovní ikony.

Ve své době byl Lancia Stratos vyvinut speciálně pro soutěže rally a šampionát mistrovství světa ve sportovních automobilech. Jeho nízká hmotnost, aerodynamický design a velký výkon motoru ho rychle katapultovaly mezi nejobdivovanější vozy na tratích.

Po ukončení výroby se mnoho zachovalých kusů stalo součástí soukromých sbírek a jsou obdivovány jako vzácné historické úlovky. Dnes jsou tyto vozy také vyhledávanou komoditou mezi sběrateli automobilů a jejich cenová hodnota stále roste.

I přes to, že Lancia Stratos už není vyráběna, její odkaz na italskou automobilovou historii žije dál prostřednictvím stálých fanoušků tohoto legendárního auta.

Shrnutí a hodnocení významu vozu Lancia Stratos v historii automobilismu.

Lancia Stratos je dnes považována za jednu z nejvýznamnějších sportovních vozů v historii automobilismu. Svého času to byl průlomový model, který se stal ikonou své doby a natrvalo se zapsal do srdcí fanoušků motorismu po celém světě.

Již od svého uvedení na trh v roce 1972 Stratos okamžitě zaujal svým futuristickým designem a excelentními jízdními vlastnostmi. V jejím nitru se skrýval šestiválcový motor o objemu 2,4 litru s vysokou výkoností, což umožnilo vozu dosahovat neuvěřitelných rychlostí a zároveň si udržet mimořádnou stabilitu.

Stratos se stala legendou díky mnoha úspěšným startům na rallye a závodech cestovních vozů. Dvakrát vyhrála mistrovství světa ve WRC (World Rally Championship) a to v letech 1974 a 1975, což potvrdilo její nespornou technickou kvalitu a schopnost porazit i silnou konkurenci ostatních automobilek.

Dnes je Lancia Stratos vysoce ceněna sběrateli veteránů a milovníky klasických automobilů po celém světě. Její význam a odkaz v historii automobilismu jsou nezpochybnitelné a budou žít navždy.

Publikováno: 26. 05. 2023

Kategorie: doprava

Autor: Pavel Vlček

Tagy: lancia stratos | automobil značky lancia